FINAL
Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sektörleri günümüzde bölgesel kalkınmada önemli fırsatlar sunuyor. Bu kapsamda; GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik desteği ile yürütülmekte olan “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinde Yenilikçi ve Kolay Çözümler Proje Yarışması” düzenlendi. Yarışmayla, bu sektörlerde yüksek yatırım gerektiren ileri teknolojik çözümler kadar basit ve uygun fiyatlı yenilikçi ve kolay çözümlerin de hayata geçirilmesine katkı sağlanması amaçlandı.

Yarışmayla, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak olmak üzere GAP Bölgesi’ndeki illerde bulunan ortaöğretim kurumları ve meslek yüksekokulları hedeflendi. Yarışmaya, 43’ü lise ve 9’u meslek yüksekokulu olmak üzere, toplam 52 proje başvurusunda bulunuldu. Ön değerlendirme aşamasını geçen ve finale kalan projeler 16-17 Mayıs tarihlerinde GAP Tarımsal Eğitim Merkezi’nde (GAP TEM) sergilendi.

Finale kalan projeleri değerlendirecek seçici kurulda aşağıdaki isimler yer aldı:

  • Prof. Dr. Bülent Yeşilata, Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi
  • Dr. Kemal Gani Bayraktar, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı
  • Dr. Nusret Mutlu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Ekonomik Kalkınma ve Girişimcilik Genel Koordinatörü
  • Dr. Muhyettin Sirer, Proje Saha Koordinatörü (Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi)
  • Mert Fırat, tiyatro oyuncusu ve ihtiyacharitası.org kurucusu

Yarışmanın ödül töreni 17 Mayıs 2016 saat 14:30’da GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü (GAP TAEM) Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yarışmada birinci olanlar konuyla ilgili yurtdışı seyahati kazanırken, ikinci ve üçüncü olanlar yurtiçi seyahati kazandılar.

myo

[ws_table id=”11″]

ortaogretim[ws_table id=”12″]kareler