8-10 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenen 2. Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinde Yenilikçi ve Kolay Çözümler Proje Yarışması, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteği, Harran Üniversitesi GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezinin Organizasyonu ile GAP Tarımsal Eğitim Merkezinde gerçekleştirilmiştir. GAP Bölgesine bağlı 9 ilin ortaöğretim kurumlarından katılan projelerle gerçekleştirildi. Yarışmaya yoğun ilgi gösteren öğrenciler; Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği kategorilerinde yarışmaya başvuru yapmış ve bu iki başlıkta yapılan değerlendirme ile ilk üçe giren projeler belirlenmiştir.
Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre kategorisinde; birincilik ödülünü Şanlıurfa Özel Saraç İlgi Fen Lisesi, ikincilik ve üçüncülük ödülünü Adıyaman Fatih Anadolu Lisesi’nden katılan öğrenciler almıştır.
Yenilebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Kategorisinde; birincilik ve üçüncülük ödülünü Adıyaman Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikincilik ödülünü Adıyaman Altınşehir Anadolu Lisesi’nden katılan öğrenciler almıştır.